PROWADZIMY PRZEDSZKOLA, SZKOŁY I PLACÓWKI: CENTRUM REHABILITACJI EDUKACJI I OPIEKI, OŚRODKI ADOPCYJNE, PLACÓWKI PRAW DZIECKA I WSPARCIA RODZINY, DOMY WCZASÓW DZIECIĘCYCH, SZKOLNE SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE, WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ, ŚRODOWISKOWE DOMY SAMOPOMOCY, OŚRODKI OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE, ŚRODOWISKOWE OGNISKA WYCHOWAWCZE, ŚWIETLICE

CHRONIMY PRAWA DZIECI, POMAGAMY DZIECIOM OSIEROCONYM, UBOGIM ZAGROŻONYM MARGINALIZACJĄ I PATOLOGIĄ SPOŁECZNĄ, PRZEWLEKLE CHORYM I NIEPEŁNOSPRAWNYM

ORGANIZUJEMY WYPOCZYNEK LETNI I ZIMOWY, TURNUSY REHABILITACYJNE, PROFILAKTYCZNE

PROWADZIMY PRZEDSZKOLA, SZKOŁY I PLACÓWKI: CENTRUM REHABILITACJI EDUKACJI I OPIEKI, OŚRODKI ADOPCYJNE, PLACÓWKI PRAW DZIECKA I WSPARCIA RODZINY, DOMY WCZASÓW DZIECIĘCYCH, SZKOLNE SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE, WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ, ŚRODOWISKOWE DOMY SAMOPOMOCY, OŚRODKI OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE, ŚRODOWISKOWE OGNISKA WYCHOWAWCZE, ŚWIETLICE

PROWADZIMY RZECZNICTWO PRAW DZIECKA, SEJMIKI DZIECIĘCE I MŁODZIEŻOWE, PROGRAMY STREETWORKERSKIE, STAŁE PROGRAMY PROFILAKTYCZNE, ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA, KONFERENCJE, SEMINARIA, HAPPENINGI, TURNIEJE RODZINNE, KONKURSY ARTYSTYCZNE, EKOLOGICZNE SPORTOWE.

 

 

 

Nr konta: Bank Pekao S.A. O/Warszawa 15 1240 6175 1111 0000 4569 8851

 

Podsumowanie ferii z TPD w Gorlicach

Jak  co  roku  nasza  Placówka Wsparcia Dziennego TPD, w okresie ferii zimowych dla dzieci zorganizowała  ciekawą ofertę zajęć, zabaw i aktywności. Ferie zimowe dla dzieci to moment odpoczynku, to  okazja do wykorzystania uroków tej pięknej zimowy pory roku i aktywnego spędzenia czasu. Aktywność, ruch dobra zabawa, ciekawe zajęcia bez wątpienia są  znakomitą alternatywą dla telewizora czy komputera. Ferie rozpoczęły się 14 stycznia i trwały do 25 stycznia.  Każdy dzień w naszej placówce przebiegał po innym hasłem.

GIEŁDA POMYSŁÓW  -   pierwszy dzień zimowego wypoczynku. Wszystkich uczestników ferii powitała Pani Stanisława Bąk – Prezes Zarządu TPD, która przedstawiła program ferii  i zwróciła szczególną uwagę  na szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dalszy czas upłynął na różnych grach i zabawach integracyjnych. Wychowawcy przeprowadzili zabawy wymagające logicznego myślenia i wiedzy np.: „Rozsypanka owocowa”, „Szyfrogramy – odgadywanie zaszyfrowanych haseł” , „Test na inteligencje z przymrużeniem oka”, „Jeden z dziesięciu”, ,,Zagadki statystyczne”, „Quiz muzyczny - Jaka to melodia”, „Głuchy telefon”, „Kolory” oraz wybrane gry wg własnych zainteresowań m.in.: planszowe, milionerzy, super farma. Dzieci wykazały się  kreatywnością, spostrzegawczością i wyobraźnią. Dużą radością uczestników ferii było układanie z klocków lego. Powstały interesujące budowle i konstrukcje, które dzieci eksponowały na parapecie okiennym.  W tym dniu zima sprzyjała, za oknem było dużo śniegu więc wybraliśmy się na zewnątrz. Dzieciom udało się ulepić bałwana i pograć w śnieżki.

Na zakończenie wykorzystując metodę ,,Burzy mózgów” dzieci określiły zasady pracy w grupie np.: ,,Wspólnie się bawimy”, ,,Uśmiechamy się”,  ,,Mówimy sobie po imieniu”, ,,Nie biegamy bez celu”, ,,Nie przeszkadzamy sobie nawzajem”, ,,Nie krzyczymy”, ,,Nie obrażamy się”, ,,Wykonujemy prośby i zadania wychowawców”, ,,Mówimy umiarkowanym głosem”, ,,Przebieramy buty”, ,,Gasimy światło w szatni”, ,,Odkładamy gry, klocki na swoje miejsce” itd.

PTAKI  WOKÓŁ NAS  - w drugi dzień ferii gościliśmy w naszej placówce Panią Marię Kuklę, która z zamiłowania jest ornitologiem. Dzieci pod Jej kierunkiem obejrzały pokaz slajdów, na których prezentowane były gatunki ptaków gniazdujących w Polsce. Pani ornitolog opowiadała o charakterystycznych cechach upierzenia ptaków, po których można je rozpoznać. Przybliżyła też środowisko i zwyczaje niektórych gatunków naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzieci dowiedziały się np. jakie są gatunki sikorek, jak rozpoznać je po upierzeniu, gdzie budują gniazda jaskółki oknówki a gdzie dymówki, oraz jaki ptak śpi w czasie lotu. Pokazała także jak zbudowane są budki dla ptaków, jakie muszą mieć wymiary i na jakiej wysokości powinny być zawieszone, aby zamieszkały w nich ptaki. Dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z obserwacji ptaków, które udało się im spotkać w czasie spacerów czy w drodze do szkoły. Na  zakończenie spotkania Pani Maria przeprowadziła dla chętnych dzieci quiz polegający na rozpoznawaniu nazw ptaków. Na zakończenie zajęć dzieci przygotowały na zewnątrz budynku karmnik dla skrzydlatych przyjaciół oraz gazetkę tematyczną pt. ,,Skrzydlaci przyjaciele”.

WYCIECZKA DO REGIETOWA – w środę,  40 dzieci  autokarem udało się z opiekunami na kulig. Tegoroczna zima, to dużo śniegu - wprost wymarzony czas na kulig. Gdy dotarliśmy do Regietowa, przywitał nas deszcz, a to była niespodzianka!  ale dzieciom to absolutnie nie przeszkadzało. Sanie z zaprzęgniętymi przez konie huculskie wraz z woźnicą już czekały na dzieci.  Jechaliśmy radośnie, bo konie ciągnęły raz szybciej, raz wolniej, czasem mocniej szarpnęły. No to! oczywiście dzieci wybuchały głośnym śmiechem, czasem krzykiem. Wszyscy mogliśmy podziwiać uroki lasu zimą. Było jak w znanej piosence: „Jaka pyszna sanna, parska raźno koń, śnieg rozbija kopytami, sanki dzwonią dzwoneczkami  itd…”. Radość dzieci nie miała granic! Po kuligu udaliśmy się do karczmy, by się osuszyć a rozgrzał nas ciepły żurek z jajkiem. Frajdą dla dzieci okazało się pieczenie chleba na ognisku. Po posiłku i odpoczynku, okoliczne place zachęcały uczestników do zabawy na śniegu. Oczywiście przestał padać deszcz,  uczestnikom towarzyszyły wspaniałe zabaw na śniegu. Był to bardzo miły czas, spędzony w aktywny sposób. Organizatorów wycieczki umacnia przekonanie, że warto było, bo dzień dla dzieci okazał się pełen atrakcji.

Dziękujemy sponsorom: Prezesom Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych i ,,Małopolska” za pokrycie kosztów finansowych autokaru na wycieczkę do Regietowa.

MINI PIZZERINKI – nie mniej atrakcyjny okazał się czwartek. W tym dniu odbyły się zajęcia kulinarne, w ramach realizacji programu „ŻÓŁTY TALERZ” Kulczyk Foundation. Uczestnicy zajęć z zaangażowaniem tworzyli własne kompozycje, na otrzymanych spodach do pizzy. Do komponowania minii pizzerinki dzieci miały do wykorzystania: wysoko gatunkową szynkę, grillowanego w ziołach kurczaka, podsmażone pieczarki z cebulką, paprykę, zioła, ser żółty. Gotowe pizzerinki, wędrowały do piekarnika, by się zapiekły. Z wielkim apetytem dzieci zajadały pyszne pizzerinki.  

Dalszy czas upłynął na zabawie ,,Dokończ złe początki zdań…”. Każde dziecko otrzymało karteczkę i proszone zostało o uzupełnienie niedokończonych zdań np.:
 ,,Kiedy jestem bardzo zły lub zdenerwowany wtedy… ”, ,,Mój najlepszy przyjaciel złości mnie, gdy…”, ,,Kiedy inni są rozgniewani, rozzłoszczeni, wtedy ….” itd.    

W tym dniu pomagały nam wolontariuszki: Aleksandra Osikowicz i Klaudia Drogoń – uczennice z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

UPOMINEK DLA BABCI I DZIADKA – w piątek odbyły się zajęcia plastyczno – techniczne, których tematem było wykonywanie ramki na zdjęcia z wykorzystaniem puzzli, które dzieci częściowo  pogubiły. Każde dziecko otrzymało ramkę z tekturki, z wyciętym środkiem. Następnie nakładały klej i przyklejały wg własnego pomysłu puzzle. Po wyschnięciu kleju, niektóre dzieci nakładały drugą warstwę puzzli, decydowały same, czy ramka ma być  w wersji naturalnej, czy  kolorowa, czy pomalowana sprayem. Podczas zajęć towarzyszyła dzieciom radość, zadowolenie i uśmiech na twarzy, bo tak powstałe oryginalne ramki, na pewno sprawiły babci i dziadkowi wielką radość w dniu ich oczekiwanego święta. W tym dniu pomagał dzieciom wolontariusz: Mateusz Krężołek uczeń z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach.

W drugim tygodniu ferii w TPD również było atrakcyjnie i wesoło. Wychowawcy zadbali o różnorodność zajęć i szereg atrakcji.

W poniedziałek dzieci udały się do Biblioteki Pedagogicznej na warsztaty pt. ,,CO ROBI JĘZYK ZA ZĘBAMI ?”, które przeprowadziła Pani Małgorzata Janusz – Nowicka – nauczyciel bibliotekarz. Zajęcia rozpoczęły się od różnorodnych ćwiczeń na rozgrzanie twarzy i ciała tj. ugniatanie ciasta, pająki oraz ćwiczenia buzi. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach np.: „Odbieranie i rzucanie literki H”, „Emisja głosu - wydawanie różnych dźwięków”,  „Dobre i złe emocje”. Został przeprowadzony konkurs „Łamańce językowe” polegający na odczytaniu trudnych do wypowiedzenia zdań. Nagrodzono troje dzieci za poprawne odczytanie wylosowanego łamańca językowego. Na koniec wychowankowie mogli poznać różne wyliczanki w języku angielskim, niemieckim oraz czeskim. Dzieci miło
i edukacyjnie spędziły czas w bibliotece.

ZIMOWE INSPIRACJE - kolejny dzień ferii rozpoczął się od malowania „Zimowych krajobrazów”. Dzieci na szarych arkuszach papieru malowały farbami oraz pastą do zębów zimowe obrazy. Prace zostały wyeksponowane na tablicy ,,Jesteśmy kreatywni”. 

W tym dniu dzieci wykonywały także zabawki antystresowe tzw. „Gniotki”. Do balowników  wsypywały mieszankę z mąki i kaszy, które zostały zawiązane i ozdabiane przez dzieci.

W ramach realizacji programu „Żółty Talerz” odbyły się warsztaty edukacyjne „Zdrowe soki, bo świeże”. Samodzielnie sporządzały soki ze świeżych owoców takich jak: jabłka, gruszki, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki. Dzieci kroiły przygotowane owoce, a później wrzucały do sokowirówki lub wyciskały sok ręcznym wyciskaczem. Najbardziej smakował dzieciom sok wyciśnięty z pomarańczy oraz gruszek i jabłek. Ponadto dzieci wzbogaciły swoją
o wiedzę  o naturalnych sokach, które są cennym źródłem witamin oraz czym różni się sok od nektaru i napoju.

AKTYWNI ZDROWO I SPORTOWO – środę dzieci spędziły w Zespole Szkół Technicznych. Atrakcją okazała się ścianka wspinaczkowa. Dzieci zostały zapoznane z zasadami wspinania się na ściankę, które omówił Pan Wojciech Czamara – instruktor.  Każde dziecko po założeniu uprzęży  próbowało  swoich sił w pokonywaniu kolejnych punktów wspinaczkowych na ściance. Dużą zwinnością i zręcznością wykazały się dziewczynki, które zdobyły najwyższy punkt na ściance. Chłopcy wykazali się aktywności i rozegrali krótki mecz  piłki nożnej. Dzień upłynął na aktywności fizycznej dzieci.

W czwartek – wychowawcy z dziećmi, w związku ze zbliżającą się 63. rocznicą śmierci ks. Bronisława Świeykowskiego udali się do Urzędu Miejskiego. Po drodze uczestnicy przeszli ulicą ks. Bronisława Świeykowskiego i zatrzymali się pod pamiątkową tablicą upamiętniającej tę postać. Następnie w holu Ratusza na parterze przed pomnikiem ks. Bronisława  Świeykowskiego, dzieci spotkały się z urzędującym Burmistrzem - Rafałem Kuklą. Spotkanie z Burmistrzem dostarczyło dzieciom cennych informacji o księdzu Bronisławie Świeykowskim -  wielkim bohaterze, pedagogu, społeczniku, przyrodniku, który był Burmistrzem Gorlic w latach I wojny światowej.  

Spacerkiem ulicą 3 Maja dzieci udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela, na warsztaty ,,TECH – DZIEŃ”, zorganizowane przez Klub Kodowania MBP.  Dzieci mogły zobaczyć jak działa drukarka 3D, miały okazję pobawić się mini robotami, w stworzonym wirtualnym studio telewizyjnym, robiły sobie zdjęcia z wykorzystaniem różnorodnego tła oraz zobaczyły nowe formy zastosowania łyżeczek do herbaty jako klawiatury pianina. Uczestnicy mieli okazję zagrania na sobie na starych konsolach, a wszystko to w otoczeniu hologramów. Pobyt na zajęciach okazał się wielką frajdą i aktywnością uczestników. Organizatorzy zapewnili dzieciom doskonałą technologiczną zabawę. 

ZABAWA KARNAWAŁOWA - ostatni dzień ferii zakończył się wspólną zabawą karnawałową. Dzieci w strojach karnawałowych dekorowały świetlicę: wieszały balony, ozdoby oraz nakrywały do stołu. Wspólna zabawa  przebiegała w rytmie ulubionych  utworów muzycznych oraz organizacji różnych tradycyjnych zabaw m.in.: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Kaczuchy”, „Jedzie pociąg z daleka” itd. Odbyły się również konkursy np. „Dmuchanie balonu na czas” i piosenki. Nie zabrakło kanapkowych przekąsek oraz soków.

W tym dniu Klaudia Jaśkowska – instruktorka tańca współczesnego dla dzieci i młodzieży Gorlickiego Centrum Kultury, przeprowadziła zajęcia taneczno – baletowe. Dzieci poznały techniki improwizacji w tańcu oraz sposoby na wyciszanie i relaks przy muzyce, nauczyły się też krótkiego układu tanecznego. Dzień upłynął bardzo zabawnie, muzycznie, rozrywkowo i atrakcyjnie.  To już koniec  ferii zimowych. Czas szybko zleciał, ale pozostawił dzieciom z pewnością miłe wspomnienia.   

 

Agnieszka Duda

Sylwia Krawczyk – Gruca

wychowawcy Placówki Wsparcia Dziennego w Gorlicach

GALERIA